شارژ پرینتر

رفع کردن خشکی کارتریج جوهر افشان

1398/12/29

هیچ چیز اعصاب خورد کن تر از خرابی های پرینتر نیست. انگار دقیقا زمانی که می خواهید از آن ها استفاده کنید، خراب می شوند (به خصوص پرینترهایی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند)؛ موقع چاپ بلیط یک مراسم مهم، چاپ بلیط سفر همان روز یا حتی چاپ تصویری که می خواهید برای دوست خود بفرستید، مشکلات سر به زنگا سراغ آدم می آیند.

عوامل بسیاری روی کار نکردن کارتریج پرینتر تاثیر می گذارند. یک دلیل بسیار شایع، خشک شدن جوهر کارتریج است که در این مواقع کارتریج کاملا بی استفاده می شود. اگر از دستگاه پرینتر خود، برای مدتی طولانی استفاده نکرده باشید، این اتفاق بسیار معمول است. باید هر از چند گاهی از دستگاه پرینتر خود استفاده کنید، و استفاده از آن اهمیت دارد چرا که جلوی خشک شدن کارتریج را می گیرد.

دلیل دیگری که موجب این امر می شود، گذشتن تاریخ کارتریج هست، شاید ندانید که کارتریج ها تاریخ انقضا داشته و پس از منقضی شدن، جوهر آن خشک می شود. همچنین اگر شما خودتان کارتریج را شارژ کرده باشید، ممکن است این اتفاق رخ دهد چرا که ورود هوا به کارتریج موجب خشک شدن جوهر می شود.

تعمیرات رایج

اولین راهی که جلوی روی شماست، استفاده از روش تمیز کردن هد پرینتر است. این کار را باید در برنامه پرینتر خود انجام دهید اما فرآیند آن بسته به شرکت های مختلف، تفاوت دارد. روی آیکون پرینتر در قسمت پیام های ویندوز کلیک کنید (سمت راست نوار ابزار). باید یک منو در اختیار شما قرار گیرد تا بتوانید وارد تنظیمات شوید. این تنظیمات با نام های (setting , properties, toolbox و غیره ظاهر خواهند شد). سپس تب تعمیر یا عیب یابی را پیدا کردن و دنبال تمیز کردن هد یا تمیز کردن هد پرینتر بگردید. ممکن است این مورد روی تنظیمات صفحه نمایش دستگاه شما، یا حتی به صورت یک دکمه روی دستگاه وجود داشته باشد (برای پیدا کردن آن می توانید مدل دستگاه را گوگل کرده و آن را در سایت های مختلف پیدا کنید).

اگر کارتریج شما کاملا بلاک شده باشد، منتهی به یک صفحه کاملا سفید خواهد شد. سپس می توانید دوباره تمیز کردن هد پرینت را اجرا نمایید. این کار را چندین بار انجام داده و ببینید آیا مشکل رفع می شود یا خیر. اگر بعضی از رنگ ها درست کار کنند، پس به سادگی قادر به شناسایی مشکل خواهید بود. 

اگر این روش جواب نداد، می توانید از راه کارهای دیگری استفاده کنید. پرینتر خود را باز کرده و کارتریج جوهرافشان را خارج کنید. سپس یک ظرف آب گرم برداشته و کارتریج را داخل آن قرار دهید. با یک تکه پارچه روی نازل بمالید تا جوهرها به آب جریان پیدا کنند. حال آن را خشک کرده و بگذارید نزدیک به ۱۰ دقیقه بماند تا رطوبت آن از بین برود. سپس کارتریج را داخل دستگاه قرار داده و از یک برگ دیگر پرینت بگیرید. اگر این روش نیز بی فایده بود، بهتر است یک کارتریج جدید خریداری کنید.

نام نویسنده امداد تونر